Téma doktorské disertační práce Jiřího Váchy přispívá k vyplnění bílých míst textilního uměleckořemeslného památkového fondu. Celé badatelské úsilí leželo na bedrech diplomanta a vykonaný objem zpracovaného uměleckohistorického materiálu je úctyhodný.
Doktorand se důvěrně seznámil se znalectvím rozsáhlé škály tkanin a krajek, které zahrnul do zpracovaného katalogu. Na třiceti stranách podal výklad o tkaninách v sakrálních sbírkách a o textilním dekoru tkanin v 17. a 18. století.
Charakterizoval pak evropská tkalcovská centra a zmínil se o deponování textilních památek a o metodice výzkumu. Katalog je zpracován s velkou důkladností včetně záznamu o stavu pam átek, takže je zjevné, že položky byly zaznamenány in situ a že katalog představuje nesmírně cenný soupis památek, jejichž povaha vede k obavám o jejich dlouhodobé zachování.
Je tak evidována značná porce jihočeského uměleckohistorického fondu historického textilu. Přesný materiálový a technologický popis je autorovým závažným přínosem k pochopení i zachování významného památkového souboru.
Za vynaložené poctivé, podrobné a zasvěcené badatelské výsledky, za heuristicky cenný přínos práce, za standardní jazykové podání a za aparát jen s menším počtem drobných nedostatků a nesmírně cennou obrazovou přílohu doporučuji předloženou doktorskou disertační práci k obhajobě.