Cíl studie: Retrospektivní epidemiologická analýza zastoupení dětí narozených po asistované reprodukci v České republice. Metody: V práci jsme využili údaje z Národního registru reprodukčního zdraví vedeného v Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS ČR) za období 2013-2015.
V tomto Národním registru jsou vedeny registry novorozenců, rodiček, vrozených vad a asistované reprodukce. Výsledky: V období 2013-2015 se v České republice narodilo 314 938 dětí po spontánní koncepci a 8794 dětí bylo z těhotenství s využitím metod asistované reprodukce.
Při rozdělení na děti s vrozenou vadou a bez vrozené vady jsou rozdíly mezi skupinami velmi malé - děti s vrozenou vadou po spontánní koncepci 4,22 % a po asistované reprodukci 4,54 %, děti bez vrozené vady ve skupině po spontánní koncepci 95,77 % a po asistované reprodukci 95,45%. Při rozdělení podle četnosti gravidity jsme našli vyšší zastoupení dětí z vícečetných gravidit ve skupině narozených po asistované reprodukci (11,34 %) oproti skupině po spontánní koncepci (2,81 %).
Při rozdělení podle četnosti jsme vrozenou vadu nalezli u jedináčků v 4,04 %, a u dětí narozených z vícečetných gravidit pak v 5,82 %. Při rozdělení podle typu koncepce a četnosti gravidity jsme nalezli více vrozených vad u d ětí narozených z vícečetných gravidit po asistované reprodukci (8,62 %) než ve skupině po spontánní koncepci (5,51 %.) Závěry: Ve skupině dětí narozených po asistované reprodukci není statisticky významně více vrozených vad jako celku než ve skupině narozených po spontánní koncepci.
Ve skupině dětí narozených po asistované reprodukci je však více dětí narozených z vícečetných gravidit - dvojčata, trojčata. Vrozené vady se více vyskytují u dětí z vícečetných gravidit, výrazně více však u dětí narozených z vícečetných gravidit po asistované reprodukci.