Cíl studie: Retrospektivní epidemiologická analýza zastoupení dětí narozených po asistované reprodukci v České republice. Metody: V práci jsme využili údaje z Národního registru reprodukčního zdraví vedeného v Ústavu zdravotnických informací a statistiky České republiky (ÚZIS ČR) za období 2013-2015.
V tomto Národním registru jsou vedeny registry novorozenců, rodiček, vrozených vad a asistované reprodukce. Výsledky: V období 2013-2015 se v České republice narodilo 314 938 dětí po spontánní koncepci a 8794 dětí bylo z těhotenství s využitím metod asistované reprodukce.
Při rozdělení na děti s vrozenou vadou a bez vrozené vady jsou rozdíly mezi skupinami velmi malé - děti s vrozenou vadou po spontánní koncepci 4,22 % a po asistované reprodukci 4,54 %, děti bez vrozené vady ve skupině po spontánní koncepci 95,77 % a po asistované reprodukci 95,45%. Při rozdělení podle četnosti gravidity jsme našli vyšší zastoupení dětí z vícečetných gravidit ve skupině narozených po asistované reprodukci (11,34 %) oproti skupině po spontánní koncepci (2,81 %).
Při rozdělení podle četnosti jsme vrozenou vadu nalezli u jedináčků v 4,04 %, a u dětí narozených z vícečetných gravidit pak v 5,82 %. Při rozdělení podle typu koncepce a četnosti gravidity jsme nalezli více vrozených vad u dětí narozených z vícečetných gravidit po asistované reprodukci (8,62 %) než ve skupině po spontánní koncepci (5,51 %.) Závěry: Ve skupině dětí narozených po asistované reprodukci není statisticky významně více vrozených vad jako celku než ve skupině narozených po spontánní koncepci.
Ve skupině dětí narozených po asistovan é reprodukci je však více dětí narozených z vícečetných gravidit - dvojčata, trojčata. Vrozené vady se více vyskytují u dětí z vícečetných gravidit, výrazně více však u dětí narozených z vícečetných gravidit po asistované reprodukci.