Tento článek se zabývá problematikou civilní a demokratické kontroly (občanského vedení) ozbrojených sil z perspektivy ústavního práva a státovědy. Nejprve článek vysvětluje důležitost studia civilně-vojenských vztahů pro ústavní demokracie a snaží se nalézt vhodný termín pro koncepci civilní a demokratické kontroly ozbrojených sil (tj. občanského vedení).
V první části článek vykládá pojem "ozbrojené síly" , a to pohledem mezinárodního práva veřejného, českého ústavního a správního práva, jakož i vojenské teorie. Druhá část využívá teorii normativního institucionalismu Oty Weinbergera pro teoretickou analýzu koncepce civilní a demokratické kontroly, přičemž posléze stručně popisuje Huntingtonovu teorii subjektivního a objektivního modelu civilní kontroly a detailně ukazuje konkrétní ústavní aspekty civilní a demokratické kontroly.
Třetí část je věnována nedostatkům v normativní a institucionální implementaci civilní a demokratické kontroly v České republice a navrhuje několik možných změn de constitutione et lege ferenda.