Hodnocení rizika násilného jednání je jedním ze základních úkolů komplexní diagnostiky, předev ším v kontextu znaleckého posouzení a výkonu ochranné léčby. Vývoj hodnocení rizikovosti prošel vývojem od nestrukturovaného (klinického) vyšetření přes statistické (aktuární nástroje) po současnou, třetí generaci nástrojů.
V rámci projektu Ministerstva zdravotnictví Podpora nových služeb byla provedena literární rešerše této oblasti a porovnání dostupných nástrojů hodnocení rizika. V současné době jsou standardem nástroje SOP - strukturované odborné posouzení (SPJ - Structured Professional Judgement), jako např.
HCR-20V3, SVR-20V2, SAPROF a SAVRY. Tyto nástroje kromě hodnocení rizika a preventivních faktorů umožní i plánování intervencí a monitoraci postupu léčby.
K adaptaci do českého prostředí byly zvoleny díky celosvětové rozšířenosti svého použití, možnosti výcviku v jejich používání a prokázanému evidence-based přínosu pro klinickou praxi. Překlad a validizace českých verzí umožní jejich zavedení do výcviku (nejen) forenzních odborníků a jejich rutinní použití v klinické praxi.