Transtyretin je protein, syntetizovaný především v játrech, který normálně tvoří tetramery. V důsledku genových mutací nebo s přibývajícím věkem se mohou molekuly transtyretinu špatně poskládat (ztratit svoji normální prostorovou konformaci) a ukládat se v srdci a jiných orgánech jako amyloid.
Srdeční postižení se při transtyretinové amyloidóze (ATTR) typicky manifestuje pseudohypertrofií levé srdeční komory a/nebo srdečním selháním se zachovanou ejekční frakcí. ATTR kardiomyopatie je relativně vzácné onemocnění, které má špatnou prognózu.
Dosud neexistovala žádná účinná specifická farmakologická léčba, pouze léčba symptomatická, většinou diuretiky pro úlevu od dušnosti. L éčebné možnosti nyní zahrnují několik nových léků, které zasahují do amyloidogeneze na různých úrovních a různými mechanismy.
Na základě pozitivních výsledků klinické studie ATTR ACT byl nedávno pro léčbu ATTR kardiomyopatie registrován lék tafamidis, který stabilizuje transtyretinové tetramery. V pokročilé fázi klinického výzkumu jsou také léky patisiran a inotersen, které inhibují syntézu transtyretinu.