Stať reflektuje dlouholetou spolupráci autora stati s jubilantem. Její výhodou bylo nejen naše rozdílné profesní zaměření, které pokrývalo rozdíln é poznávací aspekty sociálních věd (v případě Miloše spíše jejich humanitní aspekty, v mém případě pak nomotetické možnosti sociálních věd), ale i rozmach sociologie, která od 60. let minulého století intenzivněji interpretovala povahu modernity a pozorněji sledovala její nezamýšlené důsledky.
Poznávací báze této spolupráce vycházela z dobového kontextu, kdy na rozmezí tehdejší politické a akademické sféry se u nás formovala koncepce vědeckotechnické revoluce a v evropských západních zemí se rovněž na tomto rozmezí konstituují platformy kritického zkoumání vědy a moderního života. Poznávací dimenze koncepce vědeckotechnické revoluce ztratila u nás svou praktickou dynamiku s nástupem politické normalizace, avšak její argumentace k sociální úloze vědy měla nadále odezvu v západoevropských diskuzích o povaze modernity.
Tato okolnost nám umožňovala být v kontaktu s nově se prosazujícími trendy sociálních věd a naše spolupráce byla autorsky bezprostřední. Prosadila se ve výzkumných projektech, které sledovaly koncepční problémy středoevropských společností (80. léta minulého století) a posléze i při konceptualizaci transformační strategie (90. léta minulého století).
V posledním období jsme pak koncepci modernity a studium jejích důsledků sledovali v rozdílném úhlu pohledu - Miloš se spíše věnoval historické perspektivě a já oblasti sociálních studií vědy, techniky a inovací. Bezprostředněji jsme spolupracovali na poznávacích problémech sociální věd a humanitních oborů.