Cíl: Užití MIPO (miniinvazivní dlahová osteosyntéza) techniky k ošetření zlomeniny distální třetiny diafýzy tibie je dnes běžně užívanou metodou. Současně je stejně jako jiné metody zatížena relativně vysokým počtem komplikací.
Cílem práce bylo zjistit, zda je používání této techniky na našem pracovišti efektivní a výskyt komplikací se výrazněji neliší od hodnot udávaných v literatuře. Materiál a metoda: V letech 2014-2016 jsme technikou málo invazivně zaváděné dlahy ošetřili celkem 42 pacientů, kteří utrpěli zlomeninu distální třetiny diafýzy tibie.
Poranění bylo způsobeno malou energií násilí. Průměrný věk pacientů byl 50 let (rozmezí 27-86 let) a doba sledování průměrně 11,8 měsíce (rozmezí 1,5-38 měsíců).
Všichni pacienti byli ošetření málo invazivní technikou pomocí podvlečené LCP dlahy. Z anteromediálního přístupu byla zavedena u 41 pacientů (98%).
Jen u jednoho pacienta (2%) byla LCP dlaha zavedena z anterolaterálního přístupu pro nepříznivý lokální nález na mediální straně distálního bérce. Výsledky: Z celkového počtu operovaných podstoupilo operaci během 24 hodin od úrazu 35 pacientů (83 %) včetně dvou pacientů, kterým byl naložen zevní fixátor.
Průměrná délka operace byla 61 minut (rozmezí 30-150 minut). K primárnímu zhojení došlo u 93 % pacientů s radiologickými známkami zhojení průměrně za 5,6 měsíce (rozmezí 1,5-16 měsíců).
Plná zátěž byla umožněna průměrně za 4,2 měsíce (rozmezí 1,5-16 měsíců). Opožděné hojení bylo pozorováno u čtyř pacientů.
U tří pacientů se rozvinul pakloub s nutností reoperace. Infekční komplikace jsme zaznamenali u sedmi pacientů, z toho se třikrát jednalo o hluboký infekt.
Jednou si chronický infekt vyžádal amputaci v b érci. U pěti pacientů došlo ke zhojení v malpozici.
Závěr: Léčba zlomenin distální třetiny diafýzy tibie zůstává i přes rozvoj moderních materiálů, implantátů a operačních metod nevyřešenou problematikou. MIPO techniku lze považovat za účinnou metodu ošetření těchto typů zlomenin s vysokou úspěšností zhojení s přijatelným procentem komplikací.