Nejčastější formou užívání tabáku je kouření cigaret, které je klasickou drogovou z ávislostí a nemocí podle obou klasifikačních systémů duševních poruch a nemocí. Z užívání různých návykových látek v populaci je považováno za nejrozšířenější závislost u nás.
Kouření cigaret zahrnuje celé kontinuum užívání tabáku od počátečního škodlivého užívání k pravidelnému užívání a závislosti až po odvykání nebo relaps. Většina kuřáků je na nikotinu fyzicky závislých.
V současné době je dostatečně prokázaná souvislost kouření cigaret s řadou dalších závážných onemocnění a s vysokou mortalitou. Celospolečenské náklady na přidružená onemocnění a vzniklé potíže vlivem kouření (např. invalidita) jsou vysoké.
V České republice kouří aktuálně téměř třetina dospívající a dospělé populace a kouření je časté i u dětí. Trendy v posledních letech však dokládají postupný mírný pokles prevalence kouření napříč všemi věkovými skupinami.
V etiologii kouření cigaret se stal významný multidimenzionální konstrukt impulzivity, jehož jednotlivé dimenze mají vztah ke všem stadiím užívání tabáku. Článek uvádí aktuální prevalenci kouření cigaret u naší dospělé i nezletilé populace, shrnuje problematiku kouření ve vztahu k impulzivitě a stručně představuje koncept gratifikace jako jednu z dalších alternativ měření impulzivity, která může vést k lepšímu porozumění problémům závislostního charakteru.