Příspěvek prezentuje výsledky z pilotního testování didaktického testu, který poskytuje přehled o znalostech žáků 6., 7. a 8. ročníků se zohledněním rozdílného přístupu k výuce přírodopisu. Obsah didaktického testu je zaměřen na nejpočetnější živočišný kmen členovce (Arthropoda).
V České republice je v současnosti při výuce přírodopisu možné postupovat dle více přístupů. Mezi nejčastěji používané patří systematický a ekologický přístup ve vzdělávací oblasti Člověk a příroda - přírodopis/biologie na druhém stupni základních škol a na nižších gymnáziích.
Oba přístupy mají různé klady i zápory a lze předpokládat, že tyto rozdíly se mohou promítnout i do znalostí žáků. V případě systematického přístupu probíhá výuka o vybrané skupině bezobratlých živočichů (členovců) v 6. ročníku a v případě ekologického přístupu probíhá výuka v 6. a 7. ročníku dle jednotlivých ekosystémů (les, pole, voda, louka, obydlí lidsk ých sídel), tudíž se žáci s látkou setkávají opakovaně.
Cílem testování bylo zjistit úroveň znalostí žáků v jednotlivých ročnících o členovcích. Dalším cílem bylo zjistit, má-li na úroveň znalostí o členovcích vliv rozdílný přístup ve výuce přírodopisu.
Pilotní testování znalostí bylo provedeno u žáků 6., 7. a 8. ročníků na začátku školního roku 2019/2020. Pilotní didaktický test byl aplikován na třech základních školách a jednom nižším gymnáziu, tj. přibližně na 342 respondentech v rámci Prahy a Středočeského kraje.
Získaná data byla statisticky zpracována a vyhodnocena.