Cíle: Konzumace alkoholu ovlivňuje nejen uživatele samotného, ale i jeho okolí. Dopady pití na jedince jsou důkladně mapovány, m éně pozornosti je věnováno zainteresovanému okolí.
V zahraniční literatuře se výzkum škod působících na okolí označuje termínem alcohol's harm(s) to others, zkracovaným na AHTO. AHTO zahrnuje škody v širokém spektru na úrovni jedince, rodinného systému, komunity a společnosti.
Cílem práce je poskytnout přehled poznatků o AHTO včetně typologie, způsobů zkoumání a klasifikace, dále také o původcích AHTO, ohrožených skupinách a protektivních faktorech. Metody: Práce je přehledovým článkem.
K získání zdrojů byla provedena systematická rešerše bibliografických databází. Pro doplnění informací o různých typech AHTO byly dohledány informace z dalších publikací, výročních zpráv, statistik, akčních plánů a strategických dokumentů.
Výsledky: Dopady užívání alkoholu se objevují na mnoha úrovních. Některé jsou pozorovatelné a měřitelné objektivně, jiné vysoce subjektivní, závisející na percepci a interpretaci poškozeného a také na vztahu mezi ním a původcem AHTO. Škody zahrnují neplnění sociální role, fyzickou a psychickou újmu, strach z pobytu ve veřejném prostoru nebo sníženou produktivitu v zaměstnání.
Na makroúrovni jde o zatížení systémů společenskými náklady. Více ohrožení jsou dle empirických studií AHTO mladí lidé a ženy.
Závěry: AHTO je významnou složkou celkové společenské zátěže v důsledku užívání alkoholu. Tato práce poskytuje souhrnný přehled, který může sloužit jako výchozí materiál při dalším mapování výskytu AHTO v ČR.