Stres a welfare psů během výcviku je spolu se vzrůstajícím zájmem laické veřejnosti o kynologické sporty stále výraznějším tématem. Přestože současný trend ve výcviku psů se odklání směrem od využívání averzivních stimulů a trestů, pro mnoho majitelů může být obtížné rozlišit způsoby chování, kterým pes majiteli při tréninku signalizuje stres a komunikuje o obtížnosti zadaného úkolu.
Tyto signály pak mohou být mylně interpretovány jako neposlušnost či nezájem. Cílem projektu bude zmapovat druhy chování, kterými psi při tréninku signalizují stres a přílišnou obtížnost požadovaného úkolu.
Za tímto účelem chceme otestovat 200 psů rozličných plemen při interakci s majitelem ohledně neřešitelného úkolu. Sestavili jsme design experimentu, v němž budou psi s majiteli trénovat podávání předmětu ve třech situacích - ze země, z vyššího (ale snadno dostupného) místa a z nedostupného místa.
Experiment bude trvat 2 minuty, bude nahráván na videokameru a chování psů kódováno formou etogramu. Následně analyzujeme druhy stresového chování (olizování, čichání, vylučování, uhýbání pohledem, zívání atd.) a způsob interakce psů s majiteli.
V druhé části projektu se chceme zaměřit na majitele, u nichž nás zajímá, zda budou schopní identifikovat stresové chování psů. Rovněž chceme prozkoumat, zda osobnost majitele psa bude mít vliv na druh stresového chování jeho psa.
Studie bude prováděná na majitelích psů z první části projektu prostřednictvím osobnostních dotazníků - NEO-PI-R posuzující celé spektrum osobnosti - a dotazníku empatie - Interpersonal Reactivity Index IRI.