Zlomenina klí ční kosti patří mezi jeden z nejčastějších úrazů ošetřených v chirurgických ambulancí. Vyskytuje se u dospělých asi v 2-4%.
V 69-82% jde o zlomeninu diafýzy klíční kosti. Jedná se především o zavřené zlomeniny u mladých a aktivních pacientů způsobených nepřímým mechanizmem - pádem na rameno při sportovních aktivitách.
Většina zlomenin klíční kosti je stále léčena s úspěchem konzervativně. Naším cílem bylo srovnání výsledků dvou metod operační léčby zlomeniny diafýzy klíční kosti.
První metodou je elasticky stabilní nitrodřeňové hřebování (ESIN) mediálně jištěné čepičkou s využitím titanového elastického hřebu (TEN). Druhou metodou je dlahová osteosyntéza 3,5 LCP klavikulární dlahou.
Materiál a metoda: V letech 2014-2018 probíhala na oddělení úrazové Chirurgické kliniky Fakultní nemocnice v Hradci Králové prospektivní randomizovaná studie. Porovnány byly dvě operační metody léčby zlomenin diafýzy klíční kosti.
Dlahová osteosyntéza zlomeniny klíční kosti a metoda ESIN pomocí TEN. Diskuse a závěr: Obě metody, ESIN i dlahová osteosyntéza, jsou plnohodnotné a bez funkčních rozdílů při dlouhodobém sledování.
Z výsledků naší studie vyplývá, že k nitrodřeňové osteosyntéze jsou indikovány zlomeniny s jednoduchou lomnou linií šikmou, příčnou nebo spirální, a také šikmé zlomeniny s mezifragmentem. Ostatní víceúlomkové zlomeniny, především víceúlomkové spirální, vzhledem k obtížnosti výkonu nejsou indikovány k ošetření touto technikou.
Dlahovou osteosyntézu lze použít u všech typů zlomenin.