V příspěvku jsou analyzovány způsoby implementace myšlenky d ělby moci v anglosaském a kontinentálním typu právní kultury. V první části jsou stručně nastíněny myšlenkové vlivy (zejm.
Locke, Montesquieu), které měly na praktickou realizaci dělby moci vliv. Jsou ukázány rozdíly mezi britským a kontinentálním pojetím.
Ve Spojeném království nejsou složky státní moci odděleny striktně - zákonodárná a výkonná složka moci je oddělena jen částečně; nedůsledně separována byla donedávna rovněž složka soudní. Menší formální dělba moci má ovšem své výhody, mezi něž patří například menší rigidita a vyšší efektivita.
Nižší míra dělby moci navíc bývá ve Spojeném království vyvažována jinými principy, jako jsou princip suverenity parlamentu, princip odpovědnosti vlády parlamentu, princip vlády práva a devoluční princip. I v posledních letech ovšem docházelo ke změnám v rozložení jednotlivých složek moci.
Změnu vztahu mezi legislativní a soudní složkou moci přinesl Human Rights Act 1998. K většímu oddělení složek moci pak přispělo přijetí Constitutional Reform Act 2005, čímž došlo také ke sblížení k systému obvyklejšímu na evropském kontinentu, v němž bývají složky moci formálně odděleny důsledněji.
Dá se ovšem uzavřít, že neexistuje jednotný trend konvergence či divergence v anglosaském a kontinentálním pojetí dělby moci.