Poválečné Československo bylo aktivním hráčem v zemích tzv. třetího světa. V prostoru Afriky mohlo navazovat na diplomatické mise a zastoupení, která zde existovala již za první republiky, a využívat v minulosti fungující kontakty.
Bonusem jistě byla i skutečnost, že československý průmysl měl ve světě velmi dobré jméno. Dekolonizace Afriky v 50. a 60. letech a hospodářská či politická situace nově vzniklých států otevřela dveře zahraničním aktérům - mezi jinými i Československu.
Jedním z významných ohnisek zájmu Prahy na africkém kontinentu se počátkem 60. let stala Ghana. Tato studie přináší vhled do československo-ghanských vztahů od vzniku samostatné Ghany do 90. let, s jasným těžištěm v éře vlády prezidenta Kwame Nkrumaha v letech 1960-1966, která byla na vzájemné kontakty nejbohatší.
Zvláštní zřetel je brán na vysílání a působen í československých expertů z různých oborů. V další části se zaměřuje na aktivity československých odborníků z národního podniku Hydroprojekt podílejících se v rámci rozvojové spolupráce na budování ghanského vodohospodářství.