Reakce štěpu proti hostiteli (GVHD) je závažnou komplikací u pacientů po alogenní transplantaci hemopoetických kmenových buněk. Může nepříznivě ovlivnit kvalitu života transplantovaných nemocných a celkový výsledek transplantační léčby.
Jednou z moderních metod léčby resistentních forem GVHD by mohla být aplikace mesenchymálních stromálních buněk (MSC) a využití jejich imunomodulačních vlastností. Mesenchymální stromální buňky spadají jako léčivý přípravek moderní terapie do oblasti zákona o léčivech.
I pro pracoviště, která jsou zvyklá rutinně transplantovat a zacházet s kmenovými (krvetvornými) buňkami, je zavedení takovéto léčebné metody výzvou, která si vyžaduje mobilizovat personální i materiální zdroje. Celý proces probíhal v našich podmínkách ve čtyřech fázích.
Po teoretické přípravě bylo nejprve uskutečněno velké množství in vitro experimentů ke stanovení vhodných podmínek izolace, kultivace akryokonzervace MSC abyly definovány analytické metody kontroly kvality. Po optimalizaci kultivačního protokolu byly ve druhé fázi prováděny funkční testy ověřující in vitro imunomodulační efekt MSC kokultivací s alogenními lymfocyty.
Dalším krokem bylo přenesení projektu do rozměrů vyžadovaných plánovanou klinickou aplikací (large scale). Byla zavedena a otestována výroba léčivého přípravku moderní terapie podle zásad SVP, farmaceutický systém kvality i logistika.
Výrobní procedury byly opakovaně validovány, byly zahájeny stabilitní studie. Postupně vznikla veškerá dokumentace pro výrobní procedury, fungování čistého prostoru i management jakosti.
V posledn í fázi celého projektu byla připravována a konsultována dokumentace pro povolení klinického hodnocení léčivého přípravku moderní terapie. Doba trvání přípravy projektu od prvních in vitro experimentů do klinické aplikace byla cca 3 roky.
Realizace projektu v podmínkách státního zdravotnického zařízení znamenala některé handicapy, ale i některé výhody či příznivé okolnosti. Autoři se podělí o své zkušenosti při jejich řešení a překonávání.