Podle Lacana se tyto boty pohybují od rozkladu k organickému znovuzrození, v opačném směru než věci v žánru zátiší. Při pohledu na ně jsem si řekl: Muž, žena, dlouhou cestu za sebou.
Zázrak: tento efekt je získán dost realistickým znázorněním, nikoli karikaturou comics. Heidegger vidí boty selské ženy; aniž by obraz popsal mluví o jejím životě a citech, v nacionalistické ře či o hroudě.
Schapiro, že jde ze strany Heideggera o fantaskní projekci. Obraz prý představuje Van Goghovy vlastní boty z města, o jeho identifikaci s nimi, která se blíží autoportrétu.
Derrida kritizuje Schapira, že nepochopil, že Heidegger nepopisuje obraz, ale vytváří poetický ekvivalent k němu. Pro pár bot pak navrhuje nejrůznější možnosti, např. možná ani nejde o pár, o dvojici, ale o jednu botu se svým dvojníkem! Sexuální téma je nicméně nápadné: meditoval Van Gogh o muži a ženě prostřednictvím pravosti a levosti (boty)? Sexuální téma je také přítomno u Heideggera: proč si vybral selskou ženu, a ne muže? Z jeho patetického textu se vynořuje postava VDOVY bez sexu.
K ní Heidegger zavádí dva pojmy, svět a zemi, s dialektikou podle mužského a ženského principu. Vytěsněná sexualita je tak aufgehoben na vyšší úroveň.