Článek se zaměřuje na kognitivně-behaviorální přístup u dlouhodobého kazuistického zhodnocení pacienta s chronickou nenádorovou bolestí a specifickou fobií - strachem spojeným s bolestí a strachem z pohybu. V první části jsou popsány specifick é fobie, klinické projevy, epidemiologie, etiopatogeneze, diferenciální diagnostika a specifika u pacientů s chronickou bolestí. Článek se proto dále zaměřuje na typické specifické fobie u pacientů s chronickou bolestí: strach spojený s bolestí, strach z pohybu a strach z eventuálního poškození.
Popisuje systém jejich udržování na základě kognitivně behaviorálního modelu a uvádí kognitivně behaviorální metody léčby (ujišťování a zklidnění, edukace, expozice in vivo, řešení problémů, relaxaci, stupňování aktivit a kognitivní restrukturalizaci). Dále se popisuje kazuistický případ, ve kterém se zaměřuje konkrétně na všechny kroky kognitivně behaviorální terapie: psychologické hodnocení; behaviorální, kognitivní a funkční analýzu problému, formulaci a definici problému; stanovení cílů a plánu terapie se zhodnocením současných dovedností ke zvládání bolesti, terapii (výuku dovedností ke zvládání bolesti a prevenci relapsu bolesti); s následnou dvouletou psychoterapií a kontrolním sledováním pacienta.
Ze závěrů kazuistického případu je průkazné, že po provedené terapii a tříletém sledování měl pacient stabilní a mnohem nižší úroveň strachu z bolesti a pohybu, a proto byl schopen dělat aktivity které chtěl, i když intenzita bolesti byla poměrně stabilní. V závěru práce zdůrazňuje, že strach spojený s bolestí a strach z pohybu u chronické bolesti je specifický problém, který může být závažnou bariérou v léčbě, lze ji úspěšně řešit efektivním začleněním kognitivně behaviorální terapie do komplexní péče o pacienty s chronickou bolestí.