Kapitola je případovou studií, která klade do centra editio princeps středověkého náboženského spisu Even ha-ezer Eliezera bar Natana (asi 1090-před1170/71). Na základě bohatých paratextů v pražské edici (1610) rekonstruujeme okolnosti vzniku tištěné edice.
Identifikujeme role nálezce rukopisu a iniciátora vydání, sponzotra, producenta, editora a tiskaře. Pražskou edici klademe do kontextu tištěné produkce učenecké literatury v hebrejštině v obdoví asi 1620-asi 1630.
Následně klademe otázku po širších implikacích zřetelných omezení hebrejského knihtisku, mecenátu, knižních sbírek a absence židovského bibliofilismu. Kapitola se výsledně zasazuje o kulturně specifické studium raného knihtisku: ačkoli technologie je sdílena napříč jednotlivými kulturami, její použití je determinováno kulturními preferencemi daného společenství.
V případě židovské kultury 16. století se ukazuje, že kulturní preference a existující praxe čtení nevede k masové produkci tištěných knih a k podstatnému rozšiřování "knihovny". Čtení zůstává především ritualizovanou náboženskou aktivitou, realizující se prostřednictvím intenzívní četby úzkého korpusu textů.