Záměrem tohoto článku, jenž nahlíží na základní prvky demokratického ústavního systému holistickým prismatem propojujíce myšlení právní, sociologické a částečně rovněž politologické a ekonomické, je prokázat, že pro demokratického ducha Republiky je dlouhodobá přítomnost kritického množství kapitálu toxická a má zhoubný efekt nejen na kvalitu demokracie, nýbrž zhoubně působí i na další psycho-socio-ekonomické fenomény v české společnosti. Je proto přímo ústavním imperativem demokratické kvintesence předcházet vzniku kritického množství kapitálu a regulovat ten již vzniklý.
Hlavním závěrem této práce je, že charakteristika demokracie jakožto vlády lidu, lidem a v zájmu lidu, je ohrožena, ba přímo citelně narušena, dominancí elit kapitálu, formujících právní a politické prostředí v České republice skrze spolupráci s volebními elitami, kterým poskytují podporu v udržení jejich statusu. Toto narušení je přitom natolik citelné, že z demokracie mas činí systém politického kapitalismu či postdemokracie, ve kterém příslušník mas nemá reálnou možnost ovlivnit politiku, na niž mají elity kapitálu eminentní zájem.
K narovnání prostředí a návratu k demokracii mas (či alespoň přiblížení se tomuto ideálu) přitom, jak je v článku ukázáno, není třeba, ani záhodno, odstranit elity kapitálu per se, ale pouze eliminovat jejich dominantní postavení skrze striktní regulaci kumulaci kapitálu, tj. předcházení vzniku jeho kritického množství.