Po operacích se často vyskytují kognitivní poruchy, ve většině případů přechodného charakteru. Hovoříme o postoperativní kognitivní dysfunkci (POCD).
Kognice může být postižena ve více složkách. Obvykle jsou postiženy exekutivní funkce, různ é složky paměti, rychlost myšlení, pozornost.
Vyšší výskyt této poruchy je v populaci seniorů. POCD je měřitelná psychometrickými testy.
Nejsilnější projevy trvají zpravidla do týdne po anestézii a operaci, do tří měsíců výrazně slábnou až zanikají, výjimečně přetrvávají i jeden rok. Naprosto výjimečně může dojít anestézií a operací k spuštění rozvoje demence.
To je možné především u lidí s preexistujícími změnami mozku vedoucímu ke vzniku demence, např. u lidí s dosud klinicky němou Alzheimerovou chorobou. POCD není zatím uznána jako samostatná diagnostická jednotka.
Je zajímavé, že POCD se rozvíjí nejen po celkových, ale i po svodných anestéziích. Podobný klinický obraz může vzniknout po intenzivní péči na JIP, zejména spojené s resuscitací.
Postoperativní delirium se vyskytuje nejčastěji u seniorů, především po ortopedických, srdečních a cévních operacích. Zpravidla se vyskytuje do 30 dnů od operace, častěji u pacientů, kteří byli léčeni na jednotkách intenzivní péče.