Plicní trombembolie se spolu s hlubokou žilní trombózou souhrnně označují jako žilní trombembolická nemoc. Plicn í trombembolie působí na pravou komoru srdeční; na základě změny velikosti tlaku a rychlosti nárůstu tlaku v plicnici se morfologicky i klinicky rozlišují dva základní stavy.
Jedním z nich je akutní cor pulmonale, které vzniká při rychlém (vteřinovém) nárůstu tlaku v plicnici, morfologicky s obrazem dilatace pravé komory srdeční, klinicky se projevující náhlou srdeční smrtí nebo těžkou oběhovou nestabilitou. Druhou možností je chronické cor pulmonale, kdy se pravá komora postupně adaptuje na narůstající tlak v plicnici a myokard pravé komory kompenzatorně hypertrofuje.
Na kazuistickém pitevním případu demonstrujeme vzácně vídanou myokarditidu pravé komory vzniklou na podkladě plicního trombembolismu u 51leté ženy s morfologickými známkami chronické plicní hypertenze. Tato neinfekční myokarditida je charakterizovaná poškozením myokardu (myomalácií) a převážně histiocytární a neutrofilní infiltrací, minoritně jsou přítomny i T-lymfocyty.
Tyto změny jsou odlišné od čistě ischemických a zánětlivých změn vídaných při infarktu myokardu. Diskutovány jsou možné patologické mechanismy vzniku myokarditidy indukované plicním trombembolismem.