V práci je retrospektivní zhodnocení výsledků operačního léčení pacientů se subtrochnaterickou zlomeninou. V letech 2010 - 2018 bylo léčeno na naší klinice 118 pacientů se subtrochnaterickou zlomeninou, 75 můžu a 43 žen v průměrném věku 61 let.
Do souboru byli zařazeni pacienti splňující následující kritéria: věk nad 18 let, ošetření zlomeniny nitrodřeňovým implantátem, sledování po dobu minimálně 12 měsíců, při poruše hojení a nutnosti reoperace sledování do zhojení. Vylučující kritéria - patologické zlomeniny, periprotetické zlomeniny, zlomeniny pertrochanterické s expanzí do subtrochanterické oblasti, intertrochanterické zlomeniny, zlomeniny při léčbě bisfosfonáty, nekompletní rtg dokumentace, nesplnění podmínky sledování 12 měsíců.
U 54 pacientů (46%) bylo příčinou úrazu vysokoenergetické násilí, u zbývajících 64 pacientů (54%) se jednalo o nízkoenergetické násilí. U 51 pacientů (43%) byla provedena zavřená repozice a u 67 pacientů (57%) byla provedena otevřená repozice.
U 27 pacientů (23%) bylo pro získání korektního postavení zlomeniny nutná malá incise laterálně pro možnost zavedení repozičního nástroje. U 40 pacientů (34%) byla repozice provedena z laterálního přístupu a před zavedením hřebu bylo postavení fragmentů zajištěno jednou nebo více drátěnými cerklážemi.
K osteosyntéze byly použity implantáty firmy Synthes: PFN A Long u 95 pacientů, PFN A u 11 pacientů a LFN u 12 pacientů. Do 6 měsíců se zhojily zlomeniny u 76 pacientů (64%), do 9 měsíců byly zhojeny zlomeniny u 107 nemocných (90%).
U 11 pacientů (10%) vznikl pakloub, který vyžadoval další operační řešení. K hodnocení výsledků jsme použili skórovacího schématu dle Sanderse a Regazzoniho.
Výborný výsledek jsme dosáhli v 79 p řípadech (67%), dobrý výsledek ve 25 případech (21%), uspokojivý v 13 případech (11%), špatný výsledek v jednom případě (1%). Léčení subtrochanterických zlomenin je zásadně operační v každém věku a je založeno na přesné repozici.
V současné době, kdy se preferují miniinvazivní metody ošetření, jsou nejčastěji používány nitrodřeňové implantáty. Nitrodřeňové hřebování má biomechanické výhody, které převažují nad často obtížnou zavřenou repozicí.
Varózní, flekční nebo kombinace obou dislokací jsou příčinou poruchy hojení se vzniku pakloubu a se selháním osteosyntézy. Léčení pakloubů je velmi náročně a vychází vždy z korekce anatomických poměrů.