Charles Explorer logo
🇨🇿

Vnímání kvality vlastního poznání v matematice a jeho souvislost s individuálním doučováním

Publikace

Abstrakt

této práci zkoumáme, jak vybraní žáci nižšího sekundárního vzdělávání v Praze vnímají své porozumění v matematice a jaká existuje spojitost s doučováním matematiky. Zajímalo nás, zda se doučování matematiky účastní častěji žáci s nějak vyhraněným postojem ke kvalitě svých poznatků a zda je v rámci doučování možné jejich postoje změnit.

S oporou o diagnostický test pro odhalení algoritmických poznatků a dotazník o poznání a doučování bylo ze vzorku 318 respondentů vybráno 6 žáků, s nimiž dále proběhly individuální polostrukturované rozhovory a doučování. Zjistili jsme mj., že zhruba třetina respondentů se někdy účastnila placeného doučování matematiky, které podle mínění žáků vedlo k pozitivním změnám.

Některé situace by žáci v ideálním doučování matematiky vídali rádi častěji, než je tomu v jejich výuce ve škole, především probírání úloh v různých souvislostech a poučení se z vlastních chyb. Dotazovaní žáci si však nejsou příliš vědomi kvality svého porozumění v matematice, směšují algoritmické a hloubkové porozumění.

Kvalita porozumění žáka je také ovlivněna mnoha latentními faktory, mj. strategickým přístupem k vlastnímu porozumění, ale i vůlí žáka pamatovat si, schopností zkusit řešit úlohu samostatně a perfekcionizmem. I z výše zmíněných důvodů nebyla prokázána jasná souvislost vnímání kvality svého porozumění matematice s účastí na doučování.

S ohledem na vzniklou situaci spojenou s pandemií koronaviru SARS-CoV-2 byla první studie doplněna dotazníkovým šetřením mezi žáky (N = 133) a dalšími polostrukturovanými rozhovory (N = 12) o výuce matematiky během distanční výuky. Proti našim předpokladům distanční výuka pravděpodobně nezpůsobila u dotazovaných žáků významné rozdíly ve vnímání vlastního porozumění matematice, nebo si jich nejsou vědomi.

Distanční výuka ve většině případů nevedla ke změně účasti na doučování. Závěry prezentovaného výzkumu poukazují na vhodnost pracovat s žáky důkladněji na vnímání kvality vlastního porozumění a učitelům dávají zpětnou vazbu o jejich učebním přístupu i během distanční výuky.