Roztroušená skleróza (RS) je chronické zánětlivé autoimunitní onemocnění centrálního nervového systému postihující zejména mladé dospělé. Představuje nejčastější potenciálně invalidizující neurologické onemocnění vedoucí ke snížení kvality života pacientů.
Léčba relabující-remitující RS (RR-RS) zaznamenala v posledních letech výrazný pokrok. O významu včasného zahájení terapie RS pro další prognózu nemocného vypovídají dlouhodobá data.
S příchodem nových vysoce účinných léků přibývá diskusí o tom, jakou zvolit optimální léčebnou strategii. Složitá otázka preference bezpečnější eskalační či razantnější indukční léčby je v současnosti stále více probíraným tématem.
Z výsledků provedených post hoc analýz a retrospektivních studií vyplývá, že u mladých dospělých je míra zánětu, aktivita na magnetické rezonanci (MR) i frekvence relapsů vyšší v porovnání se starší populací. Figmolid byl k léčbě RR-RS schválen jako první perorální přípravek působící v roli antagonisty sfingosin-1-fosfátového receptoru.
Fingolimod prokázal pozitivní vliv na stabilizaci onemocnění, a to zejména u mladších věkových skupin s RR-RS. V práci se zaměřujeme na dlouhodobý efekt fingolimodu na hodnocené klinické i MR parametry u mladých dospělých pacientů ve věku do 30 let sledovaných po dobu 96 měsíců.