Péče o velmi frekventní obtíže, jako jsou bolesti zad, má být strukturovaná a racionální. Bolest zad v bederní oblasti je symptomem s vysokou incidencí i prevalencí a současně je zřídka příznakem závažné patologie.
Postupy založené na systému varovných příznaků a psychosociálních faktorech splňují požadavky přesné diagnostiky nenáročné na čas i hmotné zdroje. Cílem práce bylo vytvořit oporu pro všeobecné praktické lékaře v péči o pacienty s akutní bolestí zad a současně předložit doklady o oprávněnosti a bezpečnosti tohoto způsobu léčby.
Proto byl vytvořen souhrnný materiál popisující péči o pacienty s akutní bolestí zad. Text je strukturován do dvou částí.
První, stručná, má formu takzvaného "desatera". Popisuje heslovitě logický sled kroků diagnostiky a způsobu léčby.
Umožňuje rychlou orientaci a měla by sloužit v každodenní praxi pro připomenutí a ujištění, že žádný z důležitých kroků nebyl vynechán. Druhá, podrobnější, obsahuje vysvětlující text opatřený odkazy, který slouží k upřesnění a bližšímu seznámení čtenáře se stávajícími doporučeními.
Chceme, aby materiál sloužil jako opora každodenní práce všeobecného praktického lékaře a spolupracujících specialistů v péči o pacienty s akutní bolestí zad.