Před sto lety v roce 1921, vydalo České lidové nakladatelství - Josef Springer zdravotně výchovnou publikaci Zdravotnická čítanka, určenou především pro školáky a studenty, ale také pro širokou veřejnost. Publikace byla redigována známými odborníky - profesory Univerzity Karlovy v Praze: prof.
MUDr. J.
Hönlem (1866-1936 - bakteriologie), prof. MUDr.
J. Thomayerem (1853-1927 - interní lékařství) a prof.
MUDr. K.
Weignerem (1853-1927 - anatomie). Kniha obsahovala osmnácti kapitol, z nichž několik úzce souviselo s problémy životního stylu a škodlivými životními návyky.
V současnosti 3,5 milionu Čechů trpí chronickými neinfekčními chorobami (kardiovaskulární onemocnění, hypertenze, cukrovka, metabolický syndrom, obezita, dyslipidémie, osteoporóza, artróza páteře a velkých kloubů, maligní nádory, CHOPN, duševní poruchy, demence, tabakismus, alkoholismus, drogy a další), často v polymorbidní kombinaci. Ve všech těchto chorobných stavech (a v mnoha dalších) je pohybová aktivita důležitým primárně a sekundárně preventivním faktorem.
O optimální pohybové aktivitě se lze poučit z doporučení WHO i mnoha dalších pramenů. Zastoupení pohybové činnosti v životním stylu je dnes zcela nedostatečné.
Jak "pohnout" současnou mladou, dospělou a starší populaci k pohybové aktivitě je problém, kterým se zabývají odborníci z celého světa. Podle epidemiologických studií lze moderní medicínou ovlivnit pouze 10-20% osudu pacienta.
Zdraví závisí z téměř 70 % na životním stylu, ovlivňování rizikových faktorů a stavu životního prostředí. Není rozumné spoléhat se na to, že pokrok v medicíně v budoucnu zajistí, aby si každý mohl vyléčit všechny zdravotní problémy bez vlastního přičinění.
Pravděpodobně by bylo nejúčinnější dosáhnout stavu, kdy je většina populace přesvědčena o správnosti zásad zdravého životního stylu a ukázněně je ve vlastním zájmu uplatňuje. Doporučení odborníků, týkající se vztahu životního stylu a zdraví, jsou platná i v současnosti.