Cíl: Porovnat rozsah postižení plic u pacientů hospitalizovaných na standardním oddělení a na JIP na základě analýzy dat pomocí umělé inteligence. Metodika: Retrospektivně jsme zhodnotili soubor 50 pacientů, kteří měli provedené CT hrudníku indikované z důvodu podezření z nákazy virem SARS-CoV-2 s následně potvrzeným pozitivním RT-PCR testem.
Nemocní byli vyšetřeni v době první vlny epidemie v březnu a dubnu 2020. Soubor pacientů byl rozdělen do dvou skupin podle hospitalizace na jednotce intenzivní péče (skupina A - 19) či na standardním oddělení (skupina B - 31).
U těchto pacientů jsme provedli analýzu dat pomocí prototypu softwaru Siemens Healthineers' interactive CT Pneumonia Analysis. Výsledky: Průměrný procentuální podíl opacit vůči celkovému objemu plic u souboru A (pacienti hospitalizovaní na JIP) byl 31,56 %, u souboru B (pacienti hospitalizovaní na standardním oddělení) byl 11,25 %.
Procentuální podíl konsolidací vůči celkovému objemu plic byl u souboru A 5,25 % a u souboru B 2,09 %. Průměrné Infection Score je u souboru A 8,32 a u souboru B 3,35.
Predispozice dolních laloků s nejvíce postiženým pravým dolním lalokem (39,17 % u souboru A a 18,65 % u souboru B). Závěr: Automatické hodnocení postižení plic s možností kvantifikace postižení plicní tkáně dovoluje rychlý staging plicního postižení, stanovuje podíl postižené plicní tkáně.
Skóre rozsahu postižení dovoluje využít jako jeden z objektivizujících parametrů klinického stavu nemocn ého, který lze zvažovat při odhadnutí nutnosti intenzivní péče.