Výkladové slovníky uvádějí, že křídla jsou "létacím ústrojím ptáků a hmyzu" (SSČ). Křídla jsou však také částí zvířecího těla, která symbolizuje svobodu volby, odvahu a volnost obecn ě (narostla mu křídla), případně její ztrátu (přistřihnout někomu křídla, svěsit křídla), a mohou představovat i ochranu a bezpečí pro slabšího jedince (vzít někoho pod svá křídla).
Kromě zvířat mají křídla také andělé, u nichž jsou významným atributem, který vzhled jejich těla odlišuje od těla lidského. Peří je rovněž spojeno zejména s ptáky, je pokrývkou jejich těla a zároveň produktem, který člověk využívá jako náplň do peřin a oděvů (péřová bunda).
Pera za kloboukem, jež v minulých dobách nosili mladí muži, byla symbolem jejich vyspělosti, zdatnosti a ctnosti, pera zdobící mužskou pokrývku hlavy byla též součástí kroje (kde měla rovněž symbolické funkce), ve folklorních textech proto pera bývají součástí nejrůznějších milostných metafor. Spojení ptáků s mladou láskou je zřejmé především v lidových písních a milostné poezii, ptáci (často holubi) bývají připodobňováni k mladým milencům.
Jazykově-kulturní obraz křídel a peří bude sledován na základě dat z českých jazykových slovníků, s přihlédnutím k datům ze slovesného folkloru.