Na vrcholu kůrovité kalamity, která se v Česk é republice odehrává, je hlavním problémem provozovatelů lesního hospodářství vytěžit ze dřeva maximum. Nárůst kalamity nesouvisí s Českou republikou, protože celý evropský trh se dřevem je nasycený.
Atraktivní alternativou je vývoz dřeva ovlivněného kůrovcem do Číny. V dnešní době se této činnosti věnuje více společností a objem takto vyváženého dřeva geometricky roste.
Kromě zvýšení hodnoty dřeva má však tento obchod i svá rizika, která souvisejí hlavně s politickou situací a závislostí na železnici a lodní dopravě. V prvním čtvrtletí roku 2019 činila průměrná cena v místě dodání vývozu do Číny 1250 Kč / m3, zatímco u ostatních evropských odběratelů včetně České republiky to bylo přibližně 900 Kč / m3.
V důsledku toho se v prvním čtvrtletí roku 2019 zvýšil vývoz jehličnatého dřeva ovlivněného kůrovcem do Číny na 350 000 m3. Za příznivých politických podmínek bude vývoz poškozeného dřeva do Číny jistě nadále využíván a jeho objem bude i nadále růst.