Historie horských pastvin ářských družstev není zatím dostatečně zpracována a reflektována v celé šíři problematiky ani na republikové úrovni, natož na úrovni každého pohraničního politického okresu či jinak vymezeného regionu. Předkládaný text je zaměřen na genezi horských pastvinářských družstev na celorepublikové úrovni včetně zásadního teoretického pozadí a zároveň na konkrétních příkladech šesti družstev ve východních Krkonoších a Podkrkonoší, resp. politickém okrese Trutnov.
Komparace teoretických záměrů ministerstva zemědělství s konkrétní realizací v komplikované realitě různými způsoby znovuosídlovaných poválečných lokalit na území okresu Trutnov přináší nový pohled za prvé na dosavadní hodnocení úspěšnosti horských pastvinářských družstev, resp. na limity a možnosti jejich úspěšnosti, a za druhé představuje roli horských potravinářských družstev jako klíčového hráče v proměně kulturní krajiny některých jimi dotčených lokalit. Zároveň studie popisuje exkluzivní možnost propagátorů pastvinářství zasáhnout do tradičního využívání půdy díky konfiskacím německého majetku a z toho vyplývající centrální řízení vysokými úředníky ministerstva zemědělství, které implikovalo problémy s místní samosprávou.
Text ukazuje, že regionální studii je nutné vystavět na celorepublikové situaci a naopak, že pro hlubší pochopení celospolečenských změn je nutné znát jejich aplikace v konkrétních místech.