Cíle. Cílem studie bylo zhodnocení psychometrických vlastností české verze dotazníku CSIV, který je nástrojem pro měření sociálních motivů, a vytvoření českých norem pro internetovou populaci za účelem přispět k možnému budoucímu použití tohoto nástroje.
Vzorek. Online dotazník byl administrován u 2698 respondentů, z nichž 2574 (34,77 % mužů, 65,23 % žen) odeslalo kompletní, validní dotazník a byli tak zahrnuti do analýzy. 2343 respondentů (35,25 % mužů, 64,75 % žen) dokončilo také dotazník BFI-44.
Statistická analýza. Reliabilita byla ověřena pomocí Cronbachova koeficientu alfa a McDonaldova koeficientu omega.
Kruhová struktura jednotlivých oktantových škál CSIV byla testována pomocí korelací, randomizovaného testu relací uspořádání a modelování strukturálních rovnic. Rozdíly mezi pohlavími byly testovány pomocí Welchova t-testu a Holmovy metody.
Normy (průměry, směrodatné odchylky a kvartily) byly vypočítány pro obě skupiny zvlášť. Výsledky. Česká verze CSIV vykazuje dobré psychometrické vlastnosti.
Cronbachovo alfa se u jednotlivých škál pohybovalo v rozpětí mezi 0,733 a 0,845. McDonaldovo omega se u jednotlivých škál pohybovalo v rozpětí od 0,738 do 0,848.
První dvě komponenty PCA vysvětlují 66,67 % rozptylu. Byla splněna všechna kritéria pro stanovení kruhové struktury.
Byly nalezeny signifikantní a významné korelace mezi sociálními hodnotami či cíli měřenými pomocí CSIV a behaviorálními dispozicemi měřenými BFI-44. Limity studie.
Studie je limitována absencí dat pro test-retest realibilitu. Závěry jsou založeny na datech uváděných respondenty v rámci online výzkumu.