Prezentujeme kazuistiku 51letého muže léčeného hemodialýzou pro chronické selhání ledvin, s anamnézou transplantace kadaverózní ledviny, sledovaného po nefrektomii nativní ledviny pro adenokarcinom. Při kontrolním CT vyšetření po roce od operace byl zaznamenán nádor lokalizovaný v lopatě kyčelní kosti.
Nález byl zhodnocen jako metastáza primárního tumoru a pacientovi byla nabídnuta paliativní léčba. V dalších letech však pacient dobře prospívá.
Nemá jiné obtíže než bolesti kostí v oblasti "nádorových hmot". Z iniciativy pacienta i nefrologa byl p ůvodní závěr zpochybněn a postupně byl přehodnocen na možný a posléze i histologicky verifikovaný tzv. hnědý tumor při těžké sekundární hyperparathyreóze.
Až po opakované chirurgické parathyreoidektomii se sérové koncentrace PTH významně snížily a ustoupily i klinické projevy (kostní bolesti). Pacient byl opětně zařazen do čekací listiny na transplantaci a byl podruhé úspěšně transplantován.
Kazuistika upozorňuje na obtížnou diferenciální diagnostiku kostních postižení, obzvláště při koincidenci s jinými onemocněními (iniciální záměna kostního tumoru z hnědých buněk za kostní metastázu). V současné době se sice s "hnědým tumorem" u dialyzovaných pacientů setkáváme jen ojediněle, ale stále je potřeba o této komplikaci vědět.
Klíčová slova: sekundární hyperparathyreóza, nádor z hnědých buněk, UZ a scintigrafie příštítných tělísek, adenom příštítných tělísek