Charles Explorer logo
🇨🇿

Na okraji zájmu? Distanční vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami pohledem jejich rodičů

Publikace na Pedagogická fakulta |
2020

Abstrakt

Uzavření škol v důsledku pandemie Covid-19 je unikátní zkušeností českého vzdělávacího systému a rodin. Specifické místo v něm zastávají žáci se speciálními vzdělávacími potřebami (SVP), pro které může distanční výuka představovat jiná rizika a přínosy než pro žáky bez SVP. Článek se zabývá průběhem distanční výuky na jaře 2020 u žáků se SVP, a to z pohledu jejich rodičů.

Online dotazníkového šetření se zúčastnilo 4030 rodičů žáků na ZŠ, z toho 506 se SVP. Dotazník mapoval poskytování doporučených podpůrných opatření, frekvenci a typ pedagogické komunikace, frekvenci vrstevnického kontaktu, podmínky v rodinách během distanční výuky a obavy rodičů o další školní výsledky dítěte.

Analýzy prokázaly, že podle rodičů žáci se SVP oproti žákům bez SVP komunikují s vyučujícími méně často, rodiče naopak komunikují s vyučujícími častěji, ale jsou méně spokojeni, obávají o další vývoj dítěte, a děti jsou v méně častém vrstevnickém kontaktu oproti dětem bez SVP. Podle nadpoloviční většiny rodičů nebyla dětem se SVP během distanční výuky poskytována doporučená podpůrná opatření.