Od ledna 2012 se stupeň závislosti pro účely příspěvku na péči posuzuje podle schopnosti posuzované osoby zvládat deset základních životních potřeb (ZŽP), které jsou definovány souhrnem jednotlivých aktivit a stanoveny v příloze č. 1 k vyhlášce č. 505/2006 Sb., kterou se provádějí některá ustanovení zákona o sociálních službách, ve znění pozd ějších předpisů. Cílem sdělení je analýza posuzování stupně závislosti pro účely příspěvku na péči od roku 2012 u osob starších 65 let trpících duševním onemocněním.
Z výsledků posouzení stupně závislosti za období 2012-2018 vyplývá, že dochází ke stálému snižování počtu posouzení stupně závislosti pro duševní onemocnění u všech věkových skupin, tedy i u osob nad 65 let. Pokles pozorujeme i u případů demence.
Příčinou mohou být nastavená posudková kritéria, která nezohledňují odlišnosti průběhu onemocnění seniorů ani geriatrickou křehkost. Další příčinou zjištěných výsledků může být chyba ve statistickém vykazování.
Jako třetí příčinu lze zvažovat malou informovanost veřejnosti o možnostech kompenzace sociálních dopadů zdravotního postižení ze systému sociálního formou příspěvku na péči. V závěru autoři navrhují aktualizaci posudkových kritérií stupně závislosti pro seniorskou skupinu posuzovaných, včetně osob trpících demencí.