Záměrem předkládané publikace je prohloubit naši znalost o komplexnosti problému přípravy na stáří. Přináší mj. výsledky analýzy variability reakcí občanů na rizika prodlužujícího se stáří.
Vychází z předpokladu, že veřejná politika, která usiluje o prosazování a regulaci bezpečných strategií pro stárnutí občanů, musí pochopit, jak občané myslí a reagují na rizika stáří. Bez porozumění variabilitě přístupů občanů k zajišťování se na stáří mohou být dobře míněné politiky neúčinné.
Získané poznatky mají podpořit schopnost veřejné politiky sdělovat cílené informace o možnostech optimalizace strategií občanů zvládat rizika stáří. Publikace se koncepčně opírá o teoretický rámec, který usiluje o uchopení problematiky zabezpečování na stáří jako procesu individuálního rizikového managementu, tj. z pohledu jednotlivých občanů, kteří mají své představy o ideálním stáři, pociťují rizika spojená s cestou, po níž se ke svému ideálu vydali a více či méně se snaž í tato rizika umenšovat a zvládat.
Díky komplexnosti uchopení problematiky zabezpečování na stáří a sofistikované segmentaci cílové skupiny, je možné reflektovat problémy přípravy občanů na stáří diferencovaně a plasticky. Publikace nabízí specifický a strukturovaný pohled na proces přípravy na stáří a přibližuje čtenářům pohled na tento proces tak, jak aktuálně probíhá v rámci jednotlivých věkových kategorií, resp. generací.