Cílem článku je podat základní přehled problematiky jako úvod pro speciální právně zaměřené číslo časopisu. Obdobn á situace byla i v číslech 1/2018 a 1/2019 tohoto časopisu.
Právní úprava cestovního ruchu je velmi komplikovaná, navíc v současnosti prochází zásadní transformací, přičemž tato nestabilita je často označována za jeden z klíčových problémů oboru. Není zde nějaký zákoník upravující celou materii turismu, naopak tato otázka zasahuje zejména do obchodního, občanského a správního práva, přičemž je výrazně ovlivněna evropský právem, tedy předpisy EU. Článek se zabývá různými prvky právní úpravy cestovního ruchu, právním stavem v roce 2019 a výhledy do budoucna.
Zvláštní zájem je zaměřen na problém menšinových památek, čímž se autor v roce 2019 intenzívně zabýval. Nemalá část kulturních památek je spojena s menšinami, což jejich využívání pro cestovní ruch mnohdy komplikuje.
Hlavním trendem právní úpravy turismu je dynamičnost a modernost. Rozsah těchto změn je neobvyklý pro právo a objevuje se i mnoho svérázných specifik.
Lze shrnout, že právní úprava cestovního ruchu byla i v roce 2019 v pohybu a některé otázky byly úspěšně legislativně upraveny (např. novela zákona o místních poplatcích) a u jiných si na konečné řešení budeme muset počkat (např. sdílená ekonomika - ubytování). Vývoj je ovšem často nepředvídatelný, jak ukazuje problém menšinových památek.