Cíl studie: Cílem bylo získat informace o klinickém průběhu matek pozitivních na virus SARS-CoV-2 a jejich novorozenců v období první vlny pandemie nemoci COVID-19 v České republice (1. 3.-31. 8. 2020). Design studie: Retrospektivní epidemiologická studie.
Soubory: Soubor tvořilo 18 žen pozitivních na SARS-CoV-2 a stejný počet novorozenců. Sběr dat: Sběr dat probíhal formou otázek zaslaných e-mailem, případně doplněných telefonicky, na předem zvolená gynekologicko-porodnická a neonatologická pracoviště v České republice (n = 90).
Výsledky: Z celkového počtu 18 žen s pozitivitou SARS-CoV-2 v nazofaryngeálním stěru bylo 15 rodiček asymptomatických, 2 ženy měly mírné příznaky a pouze 1 měla závažné klinické projevy. Všichni novorozenci se narodili v rozmezí od 36. do 41. gestačního týdne, ve 12 případech (67,7 %) se jednalo o spontánní vaginální porod, 6 novorozenců (32,3 %) se narodilo císařským řezem.
Průměrná porodní hmotnost byla 3275 g, u žádného novorozence nebyla stanovena diagnóza intrauterinní růstové restrikce. Poporodní adaptace probíhala bez komplikací, pouze v jednom případě se rozvinul lehký RDS (syndrom dechové tísně).
U 13 novorozenců byl proveden výtěr z nazofaryngu. Pozitivní nález byl pouze v 1 případě, a to u asymptomatického novorozence 14. den života.
K rozvoji RDS došlo pouze u 1 novorozence v situaci, kdy nebylo možné vyloučit ev. podíl aspirace plodové vody, ostatní novorozenci (94,4 %) byli klinicky zcela v pořádku. Závěr: Shromážděná data z České republiky v průběhu první vlny pandemie potvrzují závěry současných studií ukazujících, že infekce SARS-CoV-2 u těhotných žen ve většině případů nezpůsobuje nepříznivé následky u novorozenc ů.
Z literatury vyplývá, že naprostá většina matek prodělá mírné až středně závažné příznaky a prognóza novorozenců je dobrá, což je v souladu s výsledky naší studie. Současně u sledovaných žen nedošlo k vertikálnímu přenosu infekce.