Úvod: Užívání návykových látek v období dospívání, a to jak legálních, tak nelegálních, s sebou přináší řadu rizik v oblasti zdraví i v oblasti sociálního vývoje dospívajících a současně přispívá k vyššímu riziku výskytu negativních zdravotních i sociálních důsledků v dospělosti. Cílem článku je na základě výsledků Evropské školní studie o alkoholu a jiných drogách (ESPAD) z r. 2019 podat přehled o situaci v oblasti užívání návykových látek mezi dospívajícími v ČR a popsat trendy sledované v posledních 20 letech.
Vzorek: Výběrový soubor studie ESPAD 2019 tvořilo 2 778 studentů ve věku 15-16 let (1 424 chlapců a 1 354 dívek) z 255 náhodně vybraných základních a středních škol všech typů v celé ČR. Výsledky: Dlouhodobé trendy ukazují pokles míry kouření, konzumace alkoholu i užívání nelegálních drog u 16letých; výskyt užívání návykových látek, včetně rizikových forem, se v současnosti dostává pod hodnoty sledované v polovině 90. let minulého století.
Denně kouří 10,3 % 16letých, celkem 38,5 % uvádí konzumaci nadměrných dávek alkoholu při jedné příležitosti. Zkušenost s konopnými látkami v životě uvedlo 28,4 % a jinou než konopnou drogu zkusilo v životě 7,6 % studentů - nejčastěji šlo o extázi (3,6 %), LSD nebo jiné halucinogeny (3,5 %) a těkavé látky (4,9 %).
V posledních letech dochází k postupnému vyrovnávání rozdílů mezi chlapci a dívkami. Závěr: Sledovaný pokles v míře užívání návykových látek je dáván do souvislosti s tzv. digitální revolucí, nárůstem online komunikace a užíváním nových technologií.
I přes sledovaný pokles zůstává míra užívání návykových látek mezi českými studenty na relativně vysoké úrovni. Oblibu získávají také další produkty, např. elektronické cigarety a zahřívané tab ákové výrobky (např.
IQOS nebo GLO) nebo energetické nápoje.