Příspěvek se zabývá některými pedagogickými aspekty interakce mezi trenéry a jejich svěřenci, konkrétně zda se trenéři zajímají o mimosportovní oblast života svých sv ěřenců a o jejich zdravotní stav. Hlavním cílem práce bylo zjistit přístup trenérů k výše uvedenému, dalším cílem bylo zjistit, zda se informovanost trenérů o jejich svěřencích liší jednak mezi týmovými a individuálními sporty a za druhé mezi muži a ženami.
Hlavním výzkumným nástrojem byl dotazník Svobody (1998), v upravené verzi. Získaná data byla zpracována pomocí deskriptivní statistiky, konkrétně kontingenčních tabulek, dále bylo využito korelační analýzy a chí-kvadrát testu, konkrétně testu homogenity, vše pomocí programu NCSS (verze 6.0.21).
Našeho šetření se zúčastnilo celkem 511 respondentů (z toho bylo 311 mužů a 200 žen) z řad aktivních trenérů z celkem 46 sportovních odvětví. Výběr souboru proběhl záměrným způsobem, kdy byli osloveni frekventanti kurzů trenérských licencí na UK FTVS.
Na základě zjištěných výsledků lze konstatovat, že větší rozdíly v informovanosti o mimosportovní oblasti života sportovců nalézáme v rámci porovnání mezi individuálními a týmovými sporty (ve prospěch individuálních sportů), menší pak v rámci genderového rozdělení.