Tato odborná monografie je výstupem projektu č. P410-12-P860 Ekologická změna na Madagaskaru: Betsimisarakové v glokalizovaném světě realizovaného v letech 2012-2014.
Je výsledkem čtyř autorových cest na východní pobřeží Madagaskaru, kde se zabýval především proměnou lokálních společenství od příchodu prvních Evropanů do současnosti. Hlavní důraz byl kladen na ekologickou a sociální změnu vesnických společenství po roce 1960, kdy byla vyhlášena nezávislost Madagaskaru.
Jedním z výstupů knihy je částečná etnografická restudie francouzského antropologa Gérarda Althaba, který prováděl svůj terénní výzkum ve východní části Madagaskaru v rané fázi dekolonizace. Autor dospěl k závěru, že řada původních Althabových tezí je nyní po více než padesáti letech překonaná, jeho jádro zůstává navzdory nejrůznějším vnějším vlivům v podstatě nezměněné: lidé v takovém vesnickém společenství jako je Fetraomby, Maroseranana a jiná i nadále žijí do značné míry v imaginárním světě izolovaném od vnějšího prostředí, ačkoli se zdá, že v posledních letech i sem pronikají někteří aktéři globalizace, kteří tuto izolaci narušují.