Karcinom štítné žlázy patří k vzácným nádorům, vyskytuje se asi u 1 % populace. Léčba DTC vyžaduje multidisciplinární přístup zahrnující t ěsnou spolupráci endokrinologa, chirurga, patologa, specialisty pro nukleární medicínu a onkologa.
DTC se léčí chirurgicky, radioaktivním jodem (RAI) a supresní hormonální léčbou levothyroxinem. Většina pacientů s DTC má velmi dobrou prognózu.
Pokud se však stane DTC vůči radiojodu refrakterní, pak je prognóza špatná. V posledních letech se výrazně začaly uplatňovat poznatky z genetiky v cílené systémové léčbě v klinické praxi a možnost ovlivnit průběh nemoci u RAI-refrakterních pacientů pomocí inhibitorů tyrosinkináz (TKI): sorafenibu a lenvatinibu u DTC a kabozantinibu a vandetanibu MTC.
Multidisciplinární tým řeší otázku včasného načasování zahájení léčby TKI, posuzuje rychlost progrese onemocnění a zda již nádor dosáhl inflekčního bodu: došlo ke zdvojnásobení velikosti měřeného ložiska v průběhu 1 roku, kdy je třeba již okamžitě zahájit systémovou léčbu. V současné době máme v ČR 6 center pro léčbu lokálně pokročilého nebo metastatického karcinomu štítné žlázy pomocí TKI, na která se lze obrátit k poskytnutí komplexní péče o tyto nemocné.