Charles Explorer logo
🇨🇿

Návrhy a připomínky k péči o pacienty s intersticiálním plicním procesem při pandemii COVID-19

Publikace na 2. lékařská fakulta |
2020

Abstrakt

V prosinci 2019 byl v čínském Wuhanu (provincie Chu-pej) objeven nový kmen koronaviru, způsobující závažný akutní respirační syndrom, označen byl SARS-CoV-2 (severe acute respiratory syndrome-coronavirus 2). Nemoc, kterou způsobuje, byla nazvána COVID-19.

Klinický průběh se pohybuje od asymptomatických, přes běžná nachlazení až po fatální. Dosud publikované práce týkající se specificky COVID-19 uvádějí jako nejvýraznější rizikové faktory "civilizační choroby", které se v populaci vyskytují nejčastěji, plus věk nad 65 let.

Uváděna bývá arteriální hypertenze, diabetes, obezita, chronické kardiovaskulární choroby nebo chronická obstrukční plicní nemoc. V žádném z dostupných literárních pramenů není specificky zmíněno riziko pro pacienty s intersticiálními plicními procesy jakékoliv etiologie.

V tuto chvíli nic nesvědčí pro to, aby byli pacienti s intersticiálními plicními procesy (IPP) jakékoliv etiologie limitováni v léčbě. Největší riziko vážného průběhu virové infekce s velkou pravděpodobností představuje dlouhodobý aktivní zánět, který často IPP provází.

Informace o tom, zda koronavirus zvyšuje riziko exacerbace IPP, přinese čas. V tuto chvíli nejsou k dispozici data, která by jednoznačně prokazovala kauzální vztah mezi virovými respiračními infekty a rizikem exacerbace IPP.

Je ale nutné vzít v potaz možnost, že virový infekt může díky mechanismům heterologní imunity spustit kaskádu dalších dějů, které mohou vést k progresi třeba dosud zanedbatelných intersticiálních abnormalit v manifestní intersticiální plicní proces.