Pandemie HIV zasáhla lidstvo drtivou silou a její vliv je patrný i po čtyřiceti letech intenzivního a úspěšného boje proti tomuto viru. V roce 1981 americký lékař Michael Gottlieb z Los Angeles publikoval zprávu o pěti případech pneumonie způsobené Pneumocystis jirovecii, ojedinělého zápalu plic u mladých a do té doby zcela zdravých lidí.
Tehdy ještě nikdo nemohl tušit, že toto onemocnění povede k odhalení nové epidemie, která se rychle rozšíří po celém světě a během následujících 40 let postihne přes 60 milionů lidí, přičemž pro polovinu z nich bude onemocnění smrtelné. Vzhledem k původně neznámé příčině a postižení imunitního systému byl tento stav označen jako AIDS (syndrom získaného imunodeficitu, angl. acquired immune deficiency sydrome).
Jeho prognóza byla v té době fatální. O tři roky později, v roce 1984, byl téměř zároveň dvěma týmy výzkumníků objeven virový původce nového onemocnění a byl nazván HIV (virus lidské imunodeficience, angl. human immunodeficiency virus).
Díky intenzivnímu výzkumu především v oblasti léčby se postupem času z onemocnění s průměrným přežitím v délce několika měsíců stalo úspěšně léčitelné chronické onemocnění, které v současnosti nemusí infikovaným osobám délku života významněji zkrátit. K výzkumu, který umožnil zlepšit úspěšnost lé čby HIV, přispěl i český odborník prof.
Antonín Holý z Ústavu chemie a biochemie Akademie věd České republiky. Podle statistik Organizace spojených národů se v roce 2019 nově infikovalo 1,7 milionů lidí a na celém světě žilo více než 38 milionů osob s tímto onemocněním.
Jen ale přibližně 26 milionů osob dostává pravidelně antiretrovirovou léčbu.V České republice bylo v letech 1985-2020 odhaleno celkem 3801 HIV pozitivních osob. O skutečném počtu nakažených osob však lze jen spekulovat.
I přes dlouhodobé preventivní programy se nedaří nárůst počtu infikovaných zastavit. Zpráva o odhalení infekce HIV významným způsobem ovlivní život nejen nemocného člověka, ale často i jeho okolí.
V České republice je zdravotní péče o osoby s HIV soustředěna do osmi specializovaných center. S nárůstem počtu infikovaných a zároveň s prodlužováním jejich života zasahuje zdravotní péče o tyto osoby do většiny medicínských oblastí.
I v dnešní době kontakt s HIV pozitivními osobami někdy vyvolává obavy ze strany personálu poskytujícího zdravotní nebo sociální služby. Předkládáme vám knihu, která byla vytvořena řadou českých předních odborníků a jejímž cílem je poskytnout všem čtenářům se zájmem o problematiku HIV aktuální a relevantní informace.
Znalost zásadních faktů usnadní odborníkům poskytování adekvátní péče a u laiků může předcházet stigmatizaci či diskriminaci osob s HIV. Monografie se věnuje tématům: Diagnostika, epidemiologie infekce, patogeneze, klinický obraz, průběh onemocnění a dispenzární péče, terapie, ošetřovatelská péče o HIV pozitivní a život s HIV infekcí; prevence přenosu infekce HIV, preexpoziční profylaxe, postexpoziční profylaxe HIV, sexuálně přenosné infekce u HIV pozitivních osob, psychické aspekty nemoci u HIV-pozitivních; problematika infekce HIV z pohledu práva.