Osamělost je fenoménem současnosti, přičemž je očekáván nárůst tohoto negativního prožitku. Liší se od samoty, která je charakterizována jako objektivní stav.
Osamělost vyplývá ze subjektivní percepce sociálních interakcí, vymezuje se jako subjektivní prožívání nedostatku kvantity a kvality soci álních kontaktů. Rozlišuje se emoční a sociální osamělost.
Zatímco emoční osamělost je dána neexistencí blízkého interpersonálního vztahu s jednotlivou osobou, sociální představuje absenci přátel a vazeb v sociální síti. Z pohledu ontogenetického vývoje jedince jsou to období adolescence (zejména její raná etapa) a pak období starší dospělosti a stáří, která jsou charakterizována jako kritická pro prožívání osamělosti.
Osamělost souvisí s introverzí, anxiozitou, nižší mírou sebeúcty, těsné je spojení s depresí. Má nepříznivé zdravotní důsledky, proto jsou důležité intervence zaměřené na její překonávání.
V teoretickém výkladu osamělosti se uplatňují zejména evoluční přístupy upozorňující na její dědičný podklad a sociokognitivní model, který poukazuje na hypersenzitivitu osamělých vůči sociálnímu ohrožení. Pro budoucí směřování výzkumů je výzvou existence pocitů osamělosti navzdory zapojení lidí ve virtuálních sociálních sítích, které je umožněno technologickým rozvojem.