C íle: Cílem studie bylo zjistit, zda a v jaké míře měď a zinek, vstupující do prostředí při povrchové těžbě a při spalování hnědého uhlí, exponují dětskou populaci žijící v Podkrušnohoří. Metodika: Po informovaném souhlasu byly odebrány a analyzovány vzorky vlasů pro zjištění obsahu Cu a Zn ve vlasech 258 dětí ze třetích tříd základních škol ze Sokolova, Královského Poříčí, Litvínova, Horního Jiřetína, Lomu u Mostu, Oseku u Duchcova a Duchcova v oblasti Sokolovské a Mostecké uhelné pánve.
Odběry provázel dotazník pro doplnění údajů o expozici. Výsledky dotazníků i analýz vlasů byly statisticky hodnoceny deskriptivní statistikou a po ověření normality byly hodnoceny neparametrickými testy.
V Sokolově bylo realizováno měření aerosolových částic PM10 s analýzou kovů a v Lomu u Litvínova využito měření ČHMÚ. Výsledky: Nalezenou hodnotou mediánu pro koncentrace mědi ve vlasech dětí bylo 9,8-16,2 mg/kg.
Pro Zn pak 163-200 mg/kg. Stanovení mědi a zinku v aerosolových částicích PM10 měřených v Sokolově a Lomu u Mostu prokázalo hodnoty srovnatelné s pozadím.
Měď v Sokolově činila 4,4 ng/m3 a v Lomu u Mostu 2,5 ng/m3, zinek 13,4, resp. 10,9 ng/m3. Závěr: Výsledné střední hodnoty obsahu mědi a zinku ve vlasech dětí nesvědčí o vysoké expozici v souvislosti s těžbou uhlí.
Expozice ovzduším se pravděpodobně neuplatňuje. K vysvětlení individuálních vysokých hodnot mědi a zinku ve vlasech dětí je zapotřebí identifikovat spíše zdroje ve stravování dětí, v potravních doplňcích, používání kosmetiky nebo dermatologik a zabývat se zdravotním stavem dětí.