Termín overtourism představuje hranici, při jejímž p řekročení dochází ke zhoršení kvality života a zážitku v destinaci. Přítomnost overtourismu je vázána na percepci rezidentů a turistů - jsou to tyto dvě skupiny osob, které určují, v jakém momentu overtourism postihl destinaci.
Přestože ke zhoršení může bezpochyby dojít i z environmentálních důvodů, dosavadní literární rešerše literatury naznačují, že výzkum "environmentální hranice" overtourismu je značně omezený. Cílem této studie je určit, 1) do jaké míry jsou environmentální dopady zkoumány v souvislosti s overtourismem a v návaznosti na tyto výsledky 2) formulovat vhodná témata pro budoucí výzkum tohoto jevu, který bude reflektovat cíle udržitelného rozvoje.
Systematická rešerše literatury dostupné v databázích Web of Science a Scopus odhalila, že dopadům na životní prostředí se dosud věnuje pouze marginální podíl článků (3 %). Hranice, která vymezuje přítomnost overtourismu, je spíše socio-ekonomická.
Vzhledem k tomu, že se environmentálnímu overtourismu autoři prozatím nevěnují, budoucí výzkum je relevantní napříč různými environmentálními tématy. Pro efektivnější řízení destinace a včasnou regulaci cestovního ruchu je nezbytné identifikovat hranici, při jejímž překročení dochází v důsledku změn land use, znečištění vody, půdy a ovzduší a nadměrné spotřeby energie k degradaci kvality života v destinaci a zhoršení zdraví nejen rezidentů a turistů, ale i místních ekosystémů.