Cílem článku je zamyslet se nad současným poznáním na poli vědy a medicíny jakožto celku a pátrat nad možností budoucího vývoje poznání o lidském zdraví. První část s názvem Vývoj dobového paradigmatu a vědeckého poznání krátce přibližuje, jakým způsobem dochází ke změně společenského paradigmatu a jaký charakter má dnešní moderní věda.
Významný je rozpad vědy na jednotlivé vědní obory včetně medicíny. Ta se dále rozděluje na řadu dílčích specializací.
Druhá část, Současné poznání o lidském zdraví v kontextu dobového paradigmatu, přibližuje tzv. Evidence-Based Medicine (zkr.
EBM, tj. medicínu založenou na důkazech), která představuje moderní medicínsk é paradigma. Zároveň je uveden fenomén tzv.
Complementary and Alternative Medicine (zkr. CAM, tj. komplementární a alternativní medicíny), který se, navzdory tomu, že je řada z metod CAM v rozporu s dobovým paradigmatem, těší popularitě.
Třetí část s názvem Bylo vše již poznáno? vybízí k úvaze, zda je naše poznání konečné. Na historických příkladech je nastíněno, že je poněkud vrtkavé takový názor zastávat.
Poslední čtvrtá část, Je filosofie možným východiskem?, nabízí pohled na současné poznání jinou optikou, která snad může mít potenciál k zodpovězení ústřední otázky článku, totiž zda stojíme na prahu nového paradigmatu?