Molekulární testování nádorové tkáně za účelem detekce somatických aberací metodou NGS se stále více prosazuje do rutinní praxe. Vlastní technické provedení je standardizované a v současné době nepředstavuje problém.
Situace se však velmi rychle vyvíjí s ohledem na indikaci testov ání, která se odvíjí od někdy až překotného rozvoje medicínských znalostí a potřeb v klinické praxi. Pro implementaci vlastního testování do praxe a jeho financování cestou úhradového systému zdravotní péče je však nutné v prvém kroku dosažení shody na úrovni odborných společností s vymezením prioritních a medicínsky jednoznačně opodstatněných oblastí, ve kterých má molekulární testování jednoznačný dopad na volbu terapie, a následně jednání s plátci.
Cílem následujícího sdělení je podání přehledu problematiky rutinního testování metodou NGS z nádorové tkáně hrazeného z prostředků veřejného zdravotního pojištění, se shrnutím aktuální situace v České republice. Diskutováno je pouze testování somatických aberací v solidních nádorech prováděné na pracovištích patologie, problematika testování v rámci hematoonkologických center není cílem následujícího sdělení.