Rozpad státních institucí a s ním spojená vnitřní nestabilita a konflikt jsou nesporně jedním ze spouštěčů migračních toků. Jeho vliv je samozřejmě navázaný i na další proměnné, jako je bohatství populace - schopnost migrovat na větší vzdálenosti - a míra násilí spojená s rozpadem státu.
Proces zhroucení státních institucí má spoustu možných vzájemně propojených příčin, které jsou navíc značně kontextuální. V oblasti Sahelu, jež je jedním z klíčových regionů zájmu české zahraniční a obranné politiky, a to i v kontextu zahraniční a bezpečnostní politiky EU, a regionem se zvyšuj ícím se geostrategickým významem, je významným prvkem ohrožujícím stabilitu vliv klimatických změn působících jako multiplikátor hrozeb.
Evropská globální strategie (EGS) z roku 2016 definovala mezi hrozbami (včetně nestability v geografické blízkosti), které ohrožují vitální zájmy EU, i ty spojené s vlivem přírodního prostředí na schopnost státu kontrolovat území. Pro podporu cílů české zahraniční a bezpečnostní politiky je třeba napomáhat projektům snižujícím dopad klimatických změn v regionu.
Primárně jde o různé systémy zadržování vody pro potřeby místního obyvatelstva a zajištění ochrany před bleskovými povodněmi. Tyto projekty sníží lokální migraci a vnitrostátní napětí, čímž sníží destabilizační potenciál pro své okolí a zvýší schopnost států regulovat nelegální migraci směřující do Evropy.
Dále je třeba podporovat vojenské mise, které zadržují přeliv nestability do sousedních oblastí.